Handbal feminin: CS Minaur se impune în etapa a doua la Iași

6 minute de citit
- Publicitate -

Duminică, 8 septembrie, Sala Policalentă din Iași a fost gazda partidei dintre CSM din localitate și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a doua din Liga Florilor. Minaur a făcut un joc bun, a marcat foarte mult și s-a impus meritat în fața echipei nou promovate în prima ligă, conducând de la început la sfârșit. Această victorie ne aduce sub zodia cifrei doi: două etape, două victorii, locul al doilea în clasament.

Cazanga izbutește o dublă în primele minute ale meciului și Minaur încearcă să arate direcția în care dorește să “curgă” meciul. Se joacă în ritm bun, iar băimărencele se duc la 1-4 (5). Diferența merge la patru goluri după contraatacul finalizat de tânăra Romaniuc: 2-6 (6). După 7 minute e 2-7, iar antrenorul gazdelor cere primul time-out. Iași punctează de două ori la rând, dar Lundback înscrie și liniștește situația: 4-8 (10). Tatar este eliminată și Iași înscrie din nou de două ori: 6-8 (12), dar Minaur revine la patru diferență: 7-11 (15). După 20 de minute e 8-14 și totul este în grafic, chiar dacă jocul se mai liniștește. Tot Minaur este cea care face legea pe teren, înscrie din aproape orice poziție, iar în min. 28 avem și diferența maximă a primei reprize: 12-19, brazilianca Quintino fiind principala realizatoare (7 reușite în prima parte). Și pentru ca totul să fie și mai frumos, Lundback înscrie la ultimul atac al primei părți: 13-21.

Trei goluri marcate în primul minut al părții secunde și distanță mărită de Minaur: 14-23 (31). Apărarea funcționează bine, atacul așișderea și după cinci minute scurse sunt 11 goluri: 15-26. Festivalul de goluri continuă de ambele părți, Minaur ține echipa gazdă la “peste 10”. Emoții nu mai pot exista, iar Baia Mare joacă dezinvolt și-și mărește diferența: 18-34 (43). Intră toată lumea în teren, efieciență nu mai este aceeași, dar nici vreun pericol nu ne paște.   |n cele din urmă, partida se încheie cu victoria clară a echipei noastre.

CSM Iași – CS Minaur Baia Mare: 28-40 (13-21)

• Sala Polivalentă “Dan Constantin Irimiciuc” din Iași; cca 450 spectatori
  • Marian Adrian Drăghici – Ionuț Victor Drăguț (Adjud). Observator: Osman Yuksel (Constanța)
  • Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate: 3-5; a ratat: Fonseca). Minute de eliminare: 6-16 (Olaru, Fonseca, Milojevic / Tatar 3, Terciu 2, Cazanga, Vukajlovic, Spugnini; în minutul 57, Tatar a fost descalificată)
  • CSM Iași: Fatemeh Khalili Behfar (o intervenție), Anastasja Babovic Vujovic (6 intervenții) – Lavinia-Ioana Florea 1, Georgiana Olaru. Lea Franusic 4, Karoline Helena De Souza 1, Elena-Cristina Mitrache 2 (unul din 7m), Alexandra Mihaela Orșivschi 1, Anisa Șerban, Harang Jo 4, Florina Valentina Trică, Amalia Mihaela Coman 1, Natalia Mafiela Fonseca 5 (2 din 7m), Alexandra-Ramona Severin 8, Tatyana Oleksandra Prycop 1, Jovana Milojevic. Antrenor: Daniel Gheorghe
  • CS Minaur: Yulia Dumanska (5 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Mihiș (4 intervemții) – Jessica Quintino Ribeiro 9 (2 din 7m), Alba Chiara Spugnini Santome 7 (unul din 7m), Amelia Lundback 6 (unul din 7m), Maria Gomes da Costa 3, Katarina Pavlovic 3, Emilia Galinska 3, Magda Cazanga 3Maria Andreea Ianăși 2, Denisa Romaniuc 2, Fie Woller 1, Luciana Popescu 1 (din 7m), Aleksandra Vukajlovic, Amalia Elena Terciu, Andrijana Tatar. Antrenori: Andrei Popescu, Daniel Apostu

1. CSM București – 6p (68-47) – 2
  2. Minaur Baia Mare – 6p (66-52) – 2
  3. Rapid București – 6p (57-45) – 2
  4. Gloria Bistrița – 6p (59-49) – 2
  5. Dunărea Brăila – 3p (75-63) – 2
  6. SCM Rm. Vâlcea – 3p (66-65) – 2
  7. SCM Univ. Craiova – 3p (57-57) – 2
  8. Corona Brașov – 3p (54-54) – 2
  9. CSM Târgu Jiu – 3p (51-52) – 2
  10. Măgura Cisnădie – 3p (49-56) – 2