Volei masculin: Știința Explorări Baia Mare vs Universitatea Craiova scor final 1-3 (16-25, 25-19, 23-25, 20-25)

3 minute de citit
- Publicitate -

Venind după o serie de trei eșecuri consecutive, două pe propriul teren 1-3 cu campioana României, Arcada Galați și un 0-3 cu Dinamo București, plus 0-3 din etapa precedentă de la Malul Mării cu CSM Constanța, elevii lui Marius Botea sperau într-o evoluție bună în confruntarea cu Sport Club Municipal Universitatea Craiova, formație mai bine poziționată în clasamentul intermediar, și cu un ascendent pozitiv după ce 12 victorii consecutive consemnate în meciurile directe.

În startul primului set, oltenii reușesc primele două puncte, însă voleibaliștii băimăreni reușesc punct după punct ducând scorul la 5-2. Oaspeții egalează la șase, însă gazdele revin la timonă mărind ecartul la șase puncte 14-8.

În mod cu totul inexplicabil până la finalul primului set derulat pe parcursul a 23 de minute băieții noștri mai reușesc doar două puncte în timp ce studenții olteni, mai întâi egalează la 14 după care închid setul la 16-25

Echilibrul devine mult mai evident în setul doi, atunci când tabela indica la jumătatea setului 13-12. Băieții noștri reușesc să mărească diferența la patru puncte 17-13, reușind până la final să mențină avantajul scorul după alte 25 de minute fiind 25-19.

În prima parte a setului trei avantajul pe tabela de marcaj alternează de o parte și de alta, mai întâi gazdele conduc cu 4-3 pentru ca oltenii să revină la 7-10. Oaspeții se duc la cinci puncte 13-18 însă băieții noștri revin cu trei puncte consecutive 16-18, apropiindu-se la un moment dat chiar la un puncte 19-20. Oltenii se întrebuințează serios pentru a-și adjudeca în 25 de minute setul trei încheiat la limită 23-25.

Setul patru cel ce avea să consfințească victoria formație oltene a durat 26 de minute și a stat sub semnul echilibrului doar până la 6, ulterior oaspeții au reușit să mențină constant un avans de trei patru sau chiar cinci puncte; 8-13, 13-17, 18-21. În final aceștia închid tabela 20-25, reușind astfel să plece de la Baia Mare cu toate cele trei puncte în joc.

Pentru formația băimăreană urmează un meci al orgoliilor, sâmbătă 27 ianuarie pe terenul celor de la Unirea Dej formație aflată la doar două lungimi în spatele nostru.