Volei masculin: Dinamo se impune clar pe terenul formației Știința Explorări Baia Mare

2 minute de citit
- Publicitate -
Fără a oferi prea multe șanse adversarului, voleibaliștii bucureșteni coordonați de Stelian Moculescu (poate cel mai titrat antrenor român de volei ce a activat timp de cinci decenii în Germania) au reușit în doar 77 de minute să se impună cu scorul de 3-0 pe seturi (25-22, 25-22, 25-15), într-un duel găzduit de Sala Polivalentă Lascăr Pană din Municipiul Baia Mare.
Cu excepția primului set când studenții băimăreni au reușit să revină în joc egalând la 15, pentru ca mai apoi pe final să cedeze setul la 22, în seturile doi și trei ca urmare a unei evoluții constant bune, dinamoviștii au reușit mai întâi în setul doi să recidiveze la 25-22, încheind setul trei mult mai categoric 25-15.
Pentru elevii lui Marius Botea – Sorin Botea urmează un final de lună încărcat cu trei meciuri într-un interval de doar șapte zile pe 20 ianuarie în deplasare cu C.S.M. Constanța (într-un meci crucial pentru accederea în primele opt locuri), pe 24 ianuarie acasă cu ocupanta locului cinci Sport Club Municipal Universitatea Craiova și în fine pe 27 ianuarie pe terenul formației C.S. Unirea Dej.
C.S. Știința Explorări Baia Mare: 3. Andrei Octavian Bălai, 4. Mathaus Wojtylla Mesquita Campos, 7. Pierre Bouleau-libero, 13. David Csanad, 14. Marius Valentin Cheagă, 15. Daniel Alejandro Ramirez Pita
Rezerve: 1. Pedro Luiz Da Silva Santos, 5. Dan Silvășan Pașca, 6. Laurean Andrei Crișan, 9. Eduard Flavian Catrina, 10. Sorin Dragomir, 11. Vasile George Breban
Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop, Gheorghe Socaciu
C.S. Dinamo București: 1. Florian Bela Bartha, 2. Santiago Javier Arroyo-libero, 5. Răzvan Florentin Mihalcea, 11. Ciprian Matei, 17. Ryu Yamamoto, 18. Sergio Luiz Felix Junior
Rezerve: 3. Bicolae Gabriel Ghionea, 6. Allan Verissimo, 7. Rareș Ionuț Bălean, 8. Nikola Lakcevic, 12. Hamish Hazelden, 14. Codrin Constantin Mocanu, 21. Butler
Antrenori: Stelian Moculescu, Bogdan Tănase