Victorie la Zalău pentru Știința Explorări Baia Mare în prima etapă a campionatului

1 minute de citit
- Publicitate -

Știința Explorări a produs prima surpriză a noului campionat, învingând în deplasare pe SCM Zalău, la capătul unui joc în care băieții noștri au luptat exemplar pentru fiecare minge. Această victorie este dedicată memoriei fostului nostru antrenor secund, Sorin Pop!

Am condus cu 1-0 și 2-1 la seturi, dar meciul a ajuns în decisiv, setul 5 fiind cu adevărat palpitant. Gazdele au condus cu 6-1 și 8-3 și totul părea pierdut, dar am egalat la 9. Mai mult, am avut avantaj de trei puncte (10-13), însă zălăuanii au egalat (13-13). Într-un final incendiar, am câștigat setul în prelungiri (15-17).

SCM Zalău – Știința Explorări Baia Mare 2-3 (19-25, 25-22, 22-25, 25-19, 15-17)

SCM Zalău: Bartha, Simoes, Suarez, Ramirez Pita, B. Cuk, Cveticanin, Mărieș (libero). Au mai jucat: Gillis, Bratu, Buzdugan. Antrenori: Cristian Imhoff, Marius Lazăr.

Explorări: Cheagă, Medina, Tarța, David, Szabo, Chirino, Crișan (libero). Au mai jucat: Breban, Tănase. Antrenori: Marius Botea, Gheorghe Socaciu, Ciprian Neamț.

Au arbitrat: Cristian Cristea și Robert Toader (București).