Rugby Club Gura Humorului vs CSM Știința Baia Mare 9-83 (6-47)

4 minute de citit
- Publicitate -

Este atât de evidentă diferența de valoare dintre formațiile consacrate precum C.S.M. Știința Baia Mare, C.S. Dinamo București, S.C.M. Timișoara, sau C.S.A. Steaua București și cele care cu sau fără voia lor evoluează din acest an într-un format de competiție (care reunește formațiile din primele două eșaloane). Un format inventat de mai marii Federației Române de Rugby, încât aproape că nu ne mai miră diferențele de scor consemnate în unele dintre aceste jocuri, punctaverajul reușit de zimbri în aceste jocuri din faza a doua a competiției fiind de 307 puncte marcate la doar 24 primite.

Fără aportul celor 5 jucători convocați la Cupa Mondială de Rugby din Franța, campioana României, aflată pentru al patrulea meci consecutiv sub bagheta secundului Paul Rusu reușește să se impună de o manieră categorică în Bucovina, în fața formației Rugby Club Gura Humorului scor 83-9 (47-6).

Băieții noștri au avut nevoie de doar 26 de minute pentru a-și asigura punctul bonus ofensiv, raportul eseurilor marcate la finalul primului mitan de joc fiind de 7 eseuri marcate, scorul la pauză fiind 6-47. În actul secund zimbrii reușesc alte cinci eseuri, numărul punctelor marcate până la final fiind de 36 față de 47 reușite în primul act.

Singurele puncte reușite de bucovineni au purtat semnătura mijlocașului la grămadă Mihai Dărăban, autor a trei lovituri de pedeapsă (minutele 17, 34, 59), scorul final consemnat fiind 9-83.

Rugby Club Gura Humorului – C.S.M.Știința Baia Mare 9-83 (6-47)
Liga Națională de Rugby Faza a-II-a Etapa 5, Stadionul Tineretului Gura Humorului
Arbitrii: Dragoș Bărgăoanu (Iași), Alexandru Ionescu (București), Maria Atomi (Iași),
Arbitrul nr 4: Gabriela Surmei (Iași)
Observator: Alexandru Văipan (Gura Humorului)
Marcatori: Mihai Dărăban (3 transformări – minutele 17, 34, 59) / Kefentse Mahlo (4 eseuri – minutele 5, 12, 31, 70), Darin Onț (1 eseu – minutul 24), Adrian Marian Apostol (1 eseu – minutul 26), Sione Fakaosilea (2 eseuri – minutele 51, 80, 1 transformare – minutul 40), Alexandru Harasim (2 eseuri – minutele 60, 62, 1 transformare – minutul 71), Andrei Schutz (2 eseuri – minutele 40, 78), Luca Nichitean (6 transformări – minutele 6, 13, 25, 27, 37, 52), Alexandru Țiglă (1 transformare – minutul 80)
Cartonaș galben: Costel Grămadă (33)
Omul meciului: Kefentse Mahlo (C.S.M.Știința Baia Mare)
Rugby Club Gura Humorului: 15.Marian Popescu, 14.Constantin Beleca, 13.Daniel Varvaroi (22.Serafim Bărbuță `71), 12.Jared Viljoen, 11.Alexandru Bandol (20.Andrei Gontineac `47), 10.Mihai Dărăban-cpt, 9.Andrei Bogdan Petrișor, 1.Iulian Cîtea (21.Dragoș Bejan `28), 2.Rohan Schwartz, 3.Ștefăniță Rusu, 4.Angelo Justin Koekemoer (23.Andrei Ștefancu `53), 19.Mihai Hodeniuc (16.Adrian Varvaroi `41), 6.Cosmin Dărăban, 7.Mihnea Ioan Pînzaru, 8.Sebastian Rusu