Medalii obținute de atleții maramureșeni la World Masters Athletics Indoor Championships

2 minute de citit
- Publicitate -

La ediția din acest an a World Masters Athletics Indoor Championships, România a ocupat locul 32 din 55 de țări participante, cu un total de 14 medalii (2 de aur, 5 de argint și 7 de bronz), Maramureșul participând cu șase atleți masters având următoarele rezultate:

• Nicoleta Marinela Sasu, Asociația Club Sportiv Athletic Târgu Lăpuș, a obținut  locul  5 la individual, terminând cursa de 10 km de alergare pe șosea cu timpul de 40:46
  • Iosif Hecico, Școala Alergării, este vicecampion mondial în proba de 10 km alergare pe șosea, și medaliat cu bronz în proba de 6.000 de metri cross country.
  • Maria Șter, Școala Alergării, a reușit să obțină bronzul în proba de 800 de metri, locul 4 în cursa de 1.500 de metri și locul 5 în proba de 3.000 de metri.
  • Carol Farcaș, Clubul Sportiv Municipal Baia Mare, a obținut locul 4 la proba de 60 metri garduri, locul 10 la cursa de 200 de metri, și locul 9 în proba de 60 metri plat.
  • Monica  Hordo, Clubul Sportiv Municipal Baia Mare, a izbuit un loc 9 la săritura în lungime, reușind un record personal cu 4:66m și locul 21 în proba de 60 metri plat.
  • Artur Ianos Mikloș, Asociația Club Sportiv Athletic Târgu Lăpuș s-a clasat pe locul 14 în proba de 10 km alergare pe șosea cu timpul de 38:26, iar în proba de 8.000 de metri cross country un loc 19 la individual.