Handbal tineret: Minaur termină campionatul pe locul 4

2 minute de citit
- Publicitate -

CS Minaur a terminat întrecerea pe locul 4, după o victorie și două eșecuri la turneul final. În prima zi a învins pe Rapid cu 38-36, apoi a pierdut cu Dunărea Brăila în meciul pentru accederea în finala mare (27-45), iar joi, în partida pentru medaliile de bronz, a fost învinsă cu 25-29 de Gloria Bistrița.

Loturile 7-8

CSM Corona Brașov – Dacia Mioveni: 33-31

Locurile 5-6

Rapid București – CSM București: 22-23

Prima parte a jocului a început în nota de dominare a echipei din Bistrița, care a condus cu 1-2 goluri, pentru ca în minutul 16 scorul să fie egal 6-6. Gloria a condus din nou, dar fetele noastre au avut puterea să egaleze până la oauză. După reluare, Bistrița se distanțează decisiv: 13-21 (41), iar apoi gestionează bine avantajul până la final.

CS Minaur Baia Mare tineret – Gloria Bistrița tineret: 25-29 (10-10)

Sala sporturilor din Mioveni; 200 de spectatori

Au arbitrat: Alin Constantin Popescu – Andreei Sorin Trică (Brăila). Supervizori: Cristian Mihai (Brașov), Adrian Eremia (Târgu Jiu)

Aruncări de la 7m: 6-3 (transformate: 5-2; au ratat Brîndușa / Tanc). Minute de eliminare: 6-12 (Danciu 2, C. Lazea / Crăciun 2, Kibedi 2, Tanc, Geamănu)