Handbal tineret: Minaur Baia Mare – Rapid București: 38-36 (20-16)

3 minute de citit
- Publicitate -

Cele mai bune opt echipe din Campionatul Național de tineret (respectiv ocupantele locurilor 1-4 din fiecare serie) participă în aceste zile la turneul final, întrecere găzduită de sala sporturilor din Mioveni. În primul meci al zilei, în sferturile de finală, CS Minaur tineret a învins cu 38-36 (20-16) pe CS Rapid București tineret și s-a calificat în faza semifinală în care se joacă pentru medalii.

Rapid a condus doar în prima parte a jocului, chiar și la trei goluri: 4-7 (8) sau 7-10 (12). Au venit apoi cinci goluri consecutive pentru Minaur și s-a făcut 12-10 (17). Rapid a condus ultima oară cu 12-13 (20), pentru ca în ultimele 10 minute ale primei părți să înscriem de iopt ori și să primim doar cinci goluri. După pauză, Minaur tineret a gestionat foarte bine cursul jocului și a obținut o victorie bine meritată.

CS Minaur Baia Mare tineret – CS Rapid București tineret: 38-36 (20-16)

Sala sporturilor din Mioveni; 82 de spectatori

Au arbitrat: Georgiana Murariu – Mihaela Paraschiv (Piatra Neamț). Supervizori: Cristian Mihai (Brașov), Anton Eremia (Târgu Jiu)

Aruncări de la 7m: 8-7 (transformate: 8-6; a ratat Stanciu). Minute de eliminare: 8-8 (Hrihor 2, Danciu, D. Lazea / Rogoz 2, Manole, Gheorghe)