Handbal masculin: Victorie la scor pentru Minaur în meciul de la Vaslui

5 minute de citit
- Publicitate -

Vineri, 4 octombrie, Sala sporturilor din Vaslui a fost gazda partidei dintre CSM din localitate și CS Minaur Baia Mare, din cadrul etapei a 6-a din Liga Zimbrilor. Minaur a jucat exact ceea ce trebuie și s-a impus la scor. Trei puncte importante, liniște și mulotă încredere.

Gazdele încep mai bine jocul și reușeșc să se desprindă la două goluri: 3-1 și 4-2 (5), dar Minaur revine și înscrie de trei ori consecutiv: 4-5 (8). După 6-6 (10), gazdele s-au dus la 8-6 (14), iar Minaur a marcat din nou de trei ori la rând și l-a făcut pe Armanu să ceară time-out: 8-9 (15). Dahlin înscrie pentru 8-10 (17), apoi Vujic punctează și el, după ce moldovenii nu reușesc nimic: 8-11 (18). Minaur continuă să joace excelent în apărare și să înscrie la aproape fiecare fază și avem 8-17 (min. 24), ceea ce înseamnă 11 goluri marcate consecutiv. După 10 minute de secetă, Szoke de la gazde sparge gheața cum se spune. Pe final sunt ratări de partea noastră, iar Vaslui vine până la 15-20.

Partea a doua începe cu un forcing al echipei noastre, care punctează de oatru ori la rând și arată direcția unde trebuie să ciurgă jocul. După 10 minute se face 17-27, o diferență care aduce liniștea. Ca argument, în min. 48 este 20-30, iar în min. 54 e 23-33. Trei puncte importante, care ne țin sus în clasament.

CSM Vaslui – CS Minaur Baia Mare: 28-37 (15-20)

• Sala Sporturilor din Vaslui; cca 600 spectatori
  • Arbitri: Andrei Manafu (București) – Daniel Pavel (Buzău). Supervizor: Viorel Vicea (București)
  • Aruncări de la 7m: 4-1 (transformate: 3-1; a ratat Acatrinei). Minute de eliminare: 2-6 (Hamzic / Kotrc, Kozakevych, Fotache)
  • CSM Vaslui: Adrian-Ioan Țenghea (o intervenție), Eduard Daniel Cioată (o intervenție), Danilo Mihaljevic (2 intervenții) – Alexandru Ionescu 3, Andrei-Robert Popa 2, Marius Alin Szoke 6, Răzvan Pavel 2, Nemania Vucicevic 4, Vlad Tudor Husanu 1, Arnad Hamzic 1, Ciprian Iulian Aungurenci, Dominik Gal 3, Andrei Yashchanka 6 (3 din 7m), Florin Constantin Acatrinei. Antrenori: Gabriel Armanu, Bogdan Pralea, Dragoș Soare
  • CS Minaur: Hayder Al Khafadji (11 intervenții), Anton Terekhov (2 intervenții) – Tudor Botea 6, Stevan Vujovic 5, Marcus Dahlin 5, Artem Kozakevych 5 (unul din 7m), Anderson Da Silva Molino 3, Robert Nagy 2, Milan Kotrc 2, Ivan Burzak 2, Vlad-Andrei Pop 2, Stefan Vujic 2, Viorel Fotache 2, Mihai Bogdan Dobra 1, , Mario Alberto Racolța, Erik Leonard Pop. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș

Etapa a 6-a

• CSM Odorheiu Secuiesc – Dinamo București: 25-36
  • Steaua București – CSM Focșani: 36-34
  • CSM București – SCM Politehnica Timișoara: 31-22
  • CSM Vaslui – CS Minaur Baia Mare: 28-37
  • CSM Făgăraș – CSM Constanța: 27-34
  • CSU Suceava – Potaissa Turda (sâmbătă, 5 octombrie, 17.30, Pro Arena)
  • HC Buzău – CSM Bacău (duminică, 6 octombrie, 17.30, Pro Arena)

Clasament

1. Dinamo București – 18p (200-160) – 6
  2. Potaissa Turda – 15p (175-141) – 5
  3. CSM Constanța – 15p (189-162) – 6
  4. Minaur Baia Mare – 15p (183-164) – 6
  5. CSU Suceava – 12p (171-155) – 5
  6. ACS HC Buzău – 9p (143-141) – 5
  7. CSM București – 9p (168-168) – 6
  8. Steaua București – 6p (188-195) – 6
  9. Poli Timișoara – 6p (143-159) – 6
  10. CSM Vaslui – 6p (164-183) – 6
  11. CSM Odorhei – 4p (156-184) – 6
  12. CSM Focșani – 2p (151-169) – 6