Handbal masculin: CSM Focșani – Minaur Baia Mare scor final 26-26 (12-12)

5 minute de citit
- Publicitate -

Miercuri, 10 aprilie, de la ora 18.30, sala sporturilor din Focșani a fost gazda partidei dintre CSM din localitate și CS Minaur Baia Mare, ultimul joc din cadrul etapei a 22-a din Liga Zimbrilor. Partida s-a încheiat la egalitate, 26-26 (12-12), ambele echipe fiind la conducere în mai multe rânduri pe parcursul jocului. Minaur a fost foarte aproape să obțină toate cele trei puncte, însă Marijanac a transformat o aruncare de la 7m în ultimele secunde și a adus un punct gazdelor.

În minutul 52, gazdele conduceau cu 23-19 și mai toată lumea credea că Focșani va obține victoria. N-au fost de acord băieții noștri, care au luptat până la final, reușind ca în patru minute să readucă egalitatea pe tabela de macaj. Yakup a marcat pentru 24-23, pentru ca mai apoi, în mai puțin de un minut să fructificăm două contraatacuri, prin Kotrc și Kozakevych. Focșani a egalat la 25 prin același Yakup, dar Botea a adus din nou avantajul pentru noi. Gazdele au cerut timp de odihnă cu 21 de secunde înainte de ultimul fluier, a urmat o acțiune pe stânga, arbitrii clujeni au acordat 7m și eliminare pentru Kozakevych, iar Marijanac a închis tabela.

Avem șase puncte avans față de Potaissa, turdenii care își inaugurează duminică noua sală, în meciul de campionat cu Dinamo. Cele șase puncte s-ar putea face mai multe, dar ne interesează mai puțin ce face Potaissa și mai mult ce facem noi. Doar atât spunem, la egalitate de puncte, Turda este peste noi, cu un gol. Sperăm să nu fie cazul.

CSM Focșani – CS Minaur Baia Mare: 26-26 (12-12)

Sala sporturilor din Focșani; cca 600 de spectatori

Arbitri: Gabriel Badiu – Ioan Barbu (Cluj-Napoca). Observator FRH: Doru Manea (București)

Aruncări de la 7m: 6-7 (transformate: 5-6; au ratat Toboșaru / Kozakevych). Minute de eliminare: 8-14 (Pavlov, Ragea, Rață, Yakup / Nagy 2, Cumpănici 2, Fotache, Kotrc, Kozakevych)

CSM Focșani

Emilian Marocico (9 intervenții), Marius Cloșcă (a apărat un 7m), Alexandru Bucătaru – Simsar Yasar Yakup 8, Alexandru Golea 4, Tiberiu Toboșaru 4 (din 7m), David Pavlov 3, Roman Makrischin 3, Stefan Trkulja 2, Bogdan Rață 1, Sasa Marijanac 1 (din 7m), Marius Ragea, Alin Roșu, Mihăiță Miroiu. Nu au jucat: Marian Mocanu, Atila Eros.

Antrenori: Dalibor Cutura, Marko Isakovic

CS Minaur Baia Mare

Anton Terekhov (o intervenție),Barna Buzogany (5 intervenții, a apărat și un 7m), Hayder Al-Khafadji (nu a jucat) – Marius Botea 7, Milan Kotrc 6 (3 din 7m), Artem Kozakevych 5, Stevan Vujovic 4 (3 din 7m), Gabriel Cumpănici 3, Robert Nagy 1, Tomas Cip, Eri Pop, Anderson Mollino da Silva, Viorel Fotache. Nu au jucat: Remus Chiș, Marius Racolța, Ovidiu Ardelean.

Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș

Clasament

1. Dinamo București – 66p (838-602) – 22
  2. CSM Constanța – 55p (651-523) – 21
  3. Minaur Baia Mare – 48p (682-612) – 22
  4. Potaissa Turda – 42p (731-684) – 22
  5. CSM București – 35p (613-597) – 22
  6. CSU Suceava – 34p (704-730) – 22
  7. ACS HC Buzău – 31p (663-664) – 22
  8. CSM Bacău – 30p (635-676) – 22
  9. CSM Focșani – 23p (590-639) – 22
  10. Steaua București – 20p (599-647) – 21
  11. Poli Timișoara – 17p (574-645) – 22