Handbal feminin: Minaur Baia Mare vs CSM Târgu Jiu- 23-21 (14-15)

5 minute de citit
- Publicitate -

Duminică, 6 octombrie, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Tîrgu Jiu, joc din cadrul etapei a 5-a din Liga Florilor MOL.

Am avut parte de un meci extrem de dârz disputat, cu mulți nervi (mai ales pe băncile de rezerve), cu o prima repriză în care s-a jucat destul de curat și frumos, pentru ca în partea a doua să vedem tot ce se poate vedea din manualul cum să nu joci handbal.

Interesant este că din minutul 35 și până în minutul 51 s-au marcat trei goluri, iar scorul era 17-19. Minaur a irosit nu mai puțin de 12 atacuri la rând, noroc că nici Târgu Jiu nu marcat decât trei goluri. Apoi s-au înmulțit nervii, Liviu Andrieș a trecut de toate fazele până la cartonașul roșu, iar la un moment dat oaspetele aveau trei jucătoare de câmp și un portar.

Minaur a marcat de cinci ori la rând, dar tot n-am scăpat de emoții, pentru că Tg. Jiu a venit din nou la un gol: 22-21. Cu 34 de secunde înainte de final, Quintino a transformat un 7m, iar în secundele care au mai rămas nu s-a mai întâmplat nimic.

CS Minaur Baia Mare – CSM Târgu Jiu: 23-21 (14-15)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 600 spectatori
  • Arbitri: Victor Serdiuc – Dorian Sîrbu (Republica Moldova). Supervizor: Gabriel Dumitrache (Buzău)
  • Aruncări de la 7m: 5-2 (transformate: 3-2; au ratat: Galinska, Quintino).
  • Minute de eliminare: 10-14 (Popescu 2, Vukajlovic, Spugnini, Pavlovic / antrenorul Liviu Andrieș 2, Zinatulina 2, Keita, Simao Paulo, Chiricuță; în min. 47, Liviu Andrieș a primit cartonașul roșu)

Minaur Baia Mare:

• Cristina Mihiș (7 intervenții), Iulia Dumanska (4 intervenții) – Jessica Quintino Ribeiro 5 (unul din 7m), Fie Woller 4 (2 din 7m), Magda-Alfredo Cazanga 3, Amelia Lundback 2, Andrijana Tatar 2, Alba Chiara Spugnini Santome 2, Katarina Pavlovic 2, Maria-Andreea Ianăși 1, Emilia Anna Galinska 1, Maria Gomes Da Costa 1, Aleksandra Vukajlovic, Luciana-Andreea Popescu.
  • Nu au jucat: Teodora Lavinia Damian, Denisa Roxana Romaniuc.
  • Antrenori: Andrei Popescu, Raul Fotonea, Daniel Apostu

CSM Târgu Jiu:

• Ljubica Nenezic (12 intervenții, a apărat un 7m), Andreea Bianca Chetraru, Amandine Audrey Balzinc (nu a jucat) – Bianca Ștefania Chiriță, Helena Gilda Simao Paulo 8 (2 din 7m), Alexandra Maria Frățilescu Gavrilă (nu a jucat, s-a accidentat la încălzire), Yevheniia Levchenko 1, Fanta Keita 1, Iryna Zinatullina 5, Andreea Eliza Chiricuță, Laura Petruța Moldovan 3, Ana Maria Lopătaru, Florența Dorina Ilie (nu a jucat), Iuliia Andriichuk 2, Marija Petrovic, Ana Cătălina Ciolan 1.

1. CSM București – 15p (167-126) – 5
  2. Minaur Baia Mare – 15p (155-127) – 5
  3. SCM Rm. Vâlcea – 12p (183-149) – 5
  4. Corona Brașov – 12p (158-132) – 5
  5. Rapid București – 12p (143-120) – 5
  6. Gloria Bistrița – 12p (139-129) – 5
  7. Dunărea Brăila – 9p (175-147) – 5
  8. SCM Univ. Craiova – 9p (146-137) – 5
  9. CSM Târgu Jiu – 3p (126-138) – 5
  10. Gloria Buzău – 3p (129-143) – 5