Handbal feminin: Fetele de la Minaur continuă victoriile în campionat

2 minute de citit
- Publicitate -

Duminică, 15 septembrie, Sala Policalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Slatina, joc din cadrul etapei a treia din Liga Florilor. Fetele noastre au început foarte bine jocul, și-au asigurat un avantaj în primele minute și au reușit să gestioneze inspirat partida și să obțină o victorie concludentă, 34-23. Al treilea succes consecutiv în campionat, care ne ține pe locul al doilea în clasament.

Remarcăm debutul cu gol într-un meci oficial pentru Minaur al tinerei Teodora Damian. De asemenea, foarte bine s-a descurcat și extrema stângă Denisa Romaniuc, în ziua în care a împlinit 20 de ani, reușind trei goluri din tot atâtea aruncări.

CS Minaur Baia Mare – CSM Slatina: 34-23 (17-10)

• Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 800 spectatori
  • Arbitri: Ionuț Bărgăuan – Mircea Nicolaevici (Suceava)
  • Observator: Adrian Nacu (Târgu Mureș)
  • Aruncări de la 7m: 4-2 (toate transformate). Minute de eliminare: 8-12 (Galinska, Da Costam Popescu, Pavlovic / Bozdogan 2, Bogdanovici, Corovic, Boian, Mușat)

CS Minaur Baia Mare:

• Iulia Dumanska (12 intervenții), Cristina Mihiș (4 intervenții) – Maria-Andreea Ianăși 5, Andrijana Tatar 5, Jessica Quintino Ribeiro 5 (unul din 7m), Katarina Pavlovic 4, Denisa Roxana Romaniuc 3, Emilia Anna Galinska 2, Aleksandra Vukajlovic 2, Magda-Alfredo Cazanga 2 (unul din 7m), Amelia Lundback 2, Teodora Lavinia Damian 1 (din 7m), Maria Gomes Da Costa 1, Fie Woller 1, Alba Chiara Spugnini Santome 1 (din 7m), Luciana-Andreea Popescu.
  • Antrenori: Andrei Popescu, Raul Fotonea, Daniel Apostu

CSM Slatina:

• Merve Erbektas (4 intervenții, a marcat un gol), Jovana Micevska (4 intervenții) – Adina Gabriela Cace, Jovana Sazdovska 1, Andreea Elena Bogdanovici 1, Daniela Elena Fulgoi, Sonia Vasiliu 1, Ana Radovic, Sanja Premovic 7 (2 din 7m), Nada Corovic 3, Done Gul Bozdogan 4, Ivana Gakidova 1, Cristina Diana Boian, Elena Hermina Olaru 2, Georgiana Alina Mușat 1, Luciana Mara Matea 1.
  • Antrenori: Attila Horvath, Demi Iulian Perpelea

sursa: CS Minaur