Handbal feminin: A patra victorie consecutivă și loc pe podium asigurat pentru CS Minaur Baia Mare

7 minute de citit
- Publicitate -

Duminică, 22 septembrie, Sala “Măgura” din Cisnădie a fost gazda partidei dintre echipa locală și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 4-a din Liga Florilor. Minaur a obținut a patra victorie consecutivă în campionat, conducând meciul de la început la sfârșit, echipa din Cisnădie nereușind să conducă nici măcar o singură dată.

Echipa noastră începe bine meciul și conduce 2-0 după două minute, după golurile marcate de Pavlovic și Spugnini, apoi și-a majorat avantajul la 4-1 (4). Gazdele revin la 3-4, se joacă destul de tare, cu șase minute de eliminare în șapte minute. Echilibrul se menține, iar după 10 minute avem 5-6. Dumanska scoate un 7m la Diagouraga, apoi Pavlovic înscrie pentru 5-7 (11). Imediat, Iulia apără un 7m și de la Sutranova, apoi Galinska punctează pentru 5-8. La jumătatea reprizei, Batinovic prinde un 7m de la Quintino si avem mai multe ratări de ambele părți, perioadă “spartă” de Lundback: 6-9 (17). Spugnini ratează și ea un 7m, prins tot de Batinovicm dar revine imediat cu un gol:  7-10 (20). Continuă să se joace tare, avem multe eliminări, dar scorul merge în direcția bună: 7-11 (22), iar Victorina Bora este nevoită să ceară timp de odihnă. Toth ratează al treilea 7m (din trei) al gazdelor, apoi urmează un time-out pentru Minaur, iar după tânăra Teodora Damian înscrie de pe 6m: 8-12 (24). Vine o nouă perioadă cu puține realizări, iar Quintino transformă un 7m: 9-13 (28). Sunt foarte multe mingi pierdute de Măgura (greșeli neforțate), asta și datorită apărării foarte bune, iar Minaur se duce la cinci goluri: 9-14 (29). Pe finalul primei părți, Cisnădie ratează și al patrulea 7m, de această dată Mihiș fiind cea care a prins în fața lui Radosavljevic.

Măgura încearcă să revină în joc și reduce din handicap: 12-15 (34) și 14-16 (38), iar aici Anrei Popescu cere time-out. Treaba tot nu merge, ratăm mult și Măgura egalează la 16 (40). Lundback punctează din 7m, apoi Da Costa înscrie și ea: 16-18 (41). Minaur se ține la 1-2 goluri de adversară, iar in patru minute se înscrie de opt ori: 21-23 (47). Mai sunt 10 minute și Baia Mare conduce 27-24. Vine minutul 52 și Vukajlovic primește cartonaș roșu, la scorul 25-28. Finalul este foarte tensionat: Abed Kader înscrie pe contraatac, apoi Diagouraga aduce scorul la 27-28 (min. 55.19). Cazanga aruncă și înscrie de la 9m, iar Vizuete ține diferență la un gol. Vine o ratare de la Pavlovic și un gol de la Cazanga: 28-30 (57.07). Radosavljevic punctează din extremă: 29-30 (57.37), apoi Tatar își face datoria de pe pivot. Mai sunt 90 de secunde și avem două goluri, dar Vizuete nu pierde vremea: 30-31 (58.36). Mai mult, la aceeași fază este eliminată Cazanga, care este descalificată. Urmează un atac esențial, iar Quintino înscrie: 30-32 (59.12). Imediat, Cisnădie cere time-out. Radosavljevic înscrie din extremă și e rândul băimărenilor să ceară time-out, cu 25 de secunde înainte de final. }inem de minge, Lundback aruncă în ultima secundă, dar nu mai contează, punctele vin în Baia Mare.

Măgura Cisnădie – CS Minaur Baia Mare: 31-32 (9-14)

• Sala “Măgura” din Cisnădie; cca 400 spectatori
  • Arbitri: Claudiu Gorina – Florin Melencu (Craiova). Observator: Osman Yuksel (Constanța)
  • Aruncări de la 7m: 6-8 (transformate: 2-6; au ratat: Radosavljevic 2, Sutranova, Toth / Quintino, Spugnini). Minute de eliminare: 12-12 (Cusset 2, Roșu, Tomescu, Lazea, Bardac / Cazanga 3, Quintino, Lundback; în min. 52, Vukajlovic a primit cartonaș roșu, iar în min. 59 Cazanga a fost descalificată)
  • Măgura: Marina Rajcici (5 intervemții, a marcat un gol), Marta Batinovic (8 intervenții, a apărat 2 de 7m), Mirela Mădălina Pașca (3 intervenții) – Sanja Radosavljevic 7 (unul din 7m), Loiise Marie Patricia Cusset, Judith Vizuete 4, Gabriela Moldoveanu, Dana Abed-Kader 4 (unul din 7m), Natasa Lovric 3, Elena Roșu 2, Andrada Cynthia Tomescu, Krisztina Katakin Toth, Tatiana Sutranova, Sabrina Giulia Lazea, Maria-Valentina Bardac 1, Fanta Diagouraga 9. Antrenori: Victorina Bora, Petru Nițu
  • CS Minaur: Iulia Dumanska (4 intervenții, a apărat și 2 de 7m), Cristina Mihiș (4 intervenții, a apărat și un 7m) – Amelia Lundback 6 (3 din 7m), Katarina Pavlovic 5, Jessica Quintino Ribeiro 5 (3 din 7m), Alba Chiara Spugnini Santome 4, Maria Gomes Da Costa 3, Emilia Anna Galinska 3, Aleksandra Vukajlovic 2, Magda-Alfredo Cazanga 2, Teodora Lavinia Damian 1, Andrijana Tatar 1, Denisa Roxana Romaniuc, Fie Woller, Luciana-Andreea Popescu, Amalia Elena Terciu. Antrenori: Andrei Popescu, Raul Fotonea, Daniel Apostu

1. CSM București – 12p (134-96) – 4
  2. Minaur Baia Mare – 12p (132-106) – 4
  3. Gloria Bistrița – 12p (109-96) – 4
  4. SCM Rm. Vâlcea – 9p (151-128) – 4
  5. Rapid București – 9p (111-91) – 4
  6. Corona Brașov – 9p (120-112) – 4
  7. Dunărea Brăila – 6p (141-126) – 4
  8. SCM Univ. Craiova – 6p (117-112) – 4
  9. CSM Târgu Jiu – 3p (105-115) – 4
  10. Gloria Buzău – 3p (104-114) – 4