Fotbal feminin: CFR 1907 Cluj Napoca – Academia de Fotbal Florești 3-4 (2-2)

3 minute de citit
- Publicitate -

Diferența de doar trei puncte din clasament asigura premisele unui joc spectaculos miza fiind bineînțeles cele trei puncte puse în joc.

Cu trei victorii și un egal, Venus Maramureș (formație care din actuala stagiune activează sub titulatura C.F.R.1907 Cluj) reușește încă din startul jocului să preia controlul jocului, formația vizitatoare mulțumindu-se să joace speculativ cu mingi aruncate peste linia de fundași acolo unde atacantul de doar 23 de ani Rebeca Stoina avea să se dovedească letală (prin toate cele patru goluri marcate).

Mai mult decât atât, la prima reușită a oaspetelor, tușierul Gabriel Pante nu a semnalizat o evidentă poziție de offsaid și băimărencele s-au văzut nevoite să alerge după egalare.

Egalare care a venit două minute mai târziu grație vârfului Larissa Boloș. Oaspetele revin în minutul 27 din nou în avantaj după o degajare neinspirată a Vanessei Boloș, însă cele două echipe vor merge la cabine la scorul de 2-2 grație golului marcat în minutul 42 de jucătoarea de doar 17 ani Alexandra Cusai.

În primul sfert de oră din actul secund pe fondul relaxării din apărare, fetele noastre se văd conduse la o diferență de două goluri (minutele 53 și 56), diferență redusă în minutul 68 de mijlocașul Antonia Răcean.

Clujencele vor reuși să mențină acest scor de 4-3 până la final, fiind echipa mult mai pragmatică pe faza ofensivă, maramureșencele conducând clar doar la raportul ocaziilor rarisime de gol.

În ciuda unui joc consistent, s-a văzut totuși inconstanța în pregătire inconstanță datorată lipsei unui teren de antrenamente.

Liga 3 fotbal feminin Etapa 2

Stadionul Sintetic Liceul Aurel Vlaicu Baia Mare Duminică 10 martie 2024 ora 11.00

Arbitrii: Norbert Kemeneș (Baia Mare), Vlad Parge (Buciumi), Gabriel Pante (Chechiș)

Marcatoare: Larissa Boloș (13), Alexandra Cusai (42), Antonia Răcean (68) / Rebeca Stoina (11, 27. 53, 56)