Egal nemeritat în ultimul joc de pe teren propriu

3 minute de citit
- Publicitate -
Fără aportul antrenorului de facto Ștefan Butuza, suspendat pentru cumul de cartonașe, formația maramureșeană A.C.S. Venus (care timp de două sezoane va evolua sub titulatura grupării ceferiste clujene) condusă de pe banca tehnică de prof. Octavian Dragomir, avea să primească vizita ultimei clasate din seria întâi, C.S.M. Olimpia Satu Mare într-un joc din antepenultima etapă a returului.
Dispuse într-un clasic 1-4-4-2, și cu un plus la capitolul valorii individuale, fetele noastre reușesc încă din start să se instaleze la cârma jocului, însă datorită terenului îmbibat cu apă nu reușeșc la finalizare să perforeze buturile apărate de Nicoleta Pascu (un portar de doar 17 ani cu talie și reflexe extraordinare).
Contrar cursului jocului oaspetele reușesc după un prim șut expediat în bara transversală de Maya Catona (minutul 7), deschiderea scorului. Delia Sighiartău primește în minutul 30 o pasă filtrantă în axul central, speculează nesincronizarea dintre poprtarul Vanessa Boloș și Lavinia Crișan și înscrie din 14 metri ușor lateral stânga pentru 0-1, scor cu care avea să se încheie primul mitan.
La reluare fetele noastre mențin același tempou ofensiv susținut însă Nicoleta Pascu este cea care de fiecare dată se opune egalării. Cu 17 minute înainte de final, elevele lui Octavian Dragomir reușesc egalarea prin vârful de atac Larissa Boloș cea care din doar 2 metri finalizează o excelentă centrare venită de pe flancul drept. Etapa viitoare formația maramureșeană va sta urmând ca în ultimul meci din acest an pe 26 noiembrie să evolueze pe terenul penultimei clasate C.S.M. Deva.
C.F.R. 1907 Cluj – C.S.M. Olimpia Satu Mare 1-1 (0-1)
Fotbal feminin Liga 3 Etapa, Stadionul Viorel Mateianu Baia Mare
Arbitrii: Norbert Kemeneș (Baia Mare), Cristian Gheorghe Mureșan (Cavnic), Gabriel Pante (Chechiș)
Marcatoare: Larissa Boloș (73) / Delia Sighiartău (30)
Cartonașe galbene: Alexandra Cârlig (56), Delia Sighiartău (85)
C.F.R. 1907 Cluj: 1.Vanessa Boloș – 21.Monica Sbîrcea (5.Gabriela Oniga `53), 20.Florica Suciu, 3.Lavinia Crișan, 4.Adela Mateșan (Kinga Gyorgy `71) – 13.Alexia Florea, 8.Giulia Pop, 6.Adela Giurgiu, 18.Bude Ana Maria – 7.Larissa Boloș-cpt, 10.Leea Știr
Antrenor: Octavian Dragomir
C.S.M. Olimpia Satu Mare: 1.Nicoleta Pascu – 20.Melisa Dura, 80.Alexandra Cârlig, 11.Izabela Dobrai, 3.Catălina Circiu – 19.Aneti Toth (32.Iulia Pop `53), 10.Bianca Temian-cpt, 70.Henrieta Burja, 23.Iasmina Kati – 44.Maya Catona, 7.Delia Sighiartău
Rezervă neutilizată: 98.Adriana Pașcu
Antrenori: Ion Dragomir, Ivett Szucs