Debut cu stângul la matineu

5 minute de citit
- Publicitate -

Revenită la matineu, A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare avea să primească vizita nou promovatei C.S.M.Unirea Alba Iulia (formație aflată la primul meci official din istoria sa). Fără aportul a cinci jucătoare de bază toate accidentate; cei doi fundași Denisa Șut și Camelia Daneliuc, a mijlocașilor Dariana Indrei și Gabriela Țițu precum și a goalkeeperului Ana Mateșan, Daniel Lupuți tehnicianul formației noastre s-a văzut nevoit să încerce o formula de echipă care să contracareze, primul unsprezece aliniat de alba-iulience, lot format într-o proporție mare din jucătoare provenind de la echipa a doua a Universității Olimpia Cluj (club cu care nou promovata a încheiat un parteneriat de colaborare). C.S.M.Unirea Alba Iulia nu este singurul club care a inițiat o astfel de colaborare cu Universitatea Olimpia Cluj, în această situație aflându-se și alte trei formații; Metaloglobus București, A.C.S.Sportul București respectiv A.C.S.Daliana Carei. Încă din primele momente ale partidei oaspetele se arată periculoase mai ales pe contraatac, însă în poartă băimărencelor se află junioara de doar 17 ani Florina Cosma cea care dă siguranță și liniște coechipierelor. Pe fondul unei posesii superioare a balonului “domnițele râului” reușesc deschiderea scorului încă din minutul 18, grație lui Dariana Szalay, însă la cabine se va intra cu 1-1 după reușita Iuliei Șova din primul minut de prelungire. Fetele noastre vor prelua din nou conducerea la finalul primului sfert de oră din cel de-al doilea mitan, însă trei minute mai târziu (minutul 63), A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare se vede nevoită să evolueze în inferioritate numerică, după eliminarea din postura de ultim apărător a Dianei Butuza. Din acel moment, formația oaspete forțează, reușind în ultimele nouă minute de joc să întoarcă soarta partidei, Maria Baciu (minutul 81) și Diandra Jean (minutul 85) fiind jucătoarele ce au făcut ca cele trei puncte puse în joc să plece spre Cetatea Marii Uniri. A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare – C.S.M.Unirea Alba Iulia 2-3 (1-1) Liga 2 Seria 2 Etapa 1 Stadionul Viorel Mateianu Baia Mare Duminică 10 septembrie 2023 Arbitrii: Narcis Bodocan (Cluj Napoca), Luca Teodor Căpîlna (Dej), Ionuț Ovidiu Sabou (Cluj Napoca) Marcatoare: Dariana Szalay (18), Alexandra Buftea (60) / Iulia Șova (45+1), Maria Baciu (81), Diandra Jean (85) Cartonașe galbene: Cristina Rus (70) / Raluca Pascu (34), Ana Maria Florică (84) Cartonaș roșu: Diana Butuza (63) A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare: 1.Florina Cosma – 17.Lorena Puja (3.Maria Danciu ’59), 6.Diana Butuza, 20.Cristina Rus, 5.Dariana Szalay (10.Cristina Maroșan ’85) – 8.Andreea Gulin, 9.Alexandra Buftea-cpt, 14.Denisa Olar – 15.Anamaria Samok, 7.Georgiana Pîtcă (18.Giulia Florean ’64), 11.Georgiana Marița Rezervă neutilizată: 1.Amelia Dumitraș Antrenor: Daniel Lupuți C.S.M.Unirea Alba Iulia: 31.Ana Maria Sălăgean – 18.Alexandra Sfârlea, 5.Denisa Stan, 13.Delenke Molnar, 24.Iulia Șova – 9.Denissa Todea (19.Daisa Stoiu ’73), 26.Maria Baciu, 10.Ana Maria Florică-cpt, 15.Andrada Gavriș (3.Raluca Dan ’53) – 11.Raluca Pascu, 7.Diandra Jean Rezervă neutilizată: 25.Lorena Leascu Antrenor: Vasile Macea Evoluția scorului: Min 18 (1-0) o centrare venită de pe flancul stâng este finalizată din zona centrală a careului de Dariana Szalay care astfel deschide scorul Min 45+1 (1-1) căpitanul oaspetelor Ana Maria Florică o angajează pe un culoar pe Iulia Șova, care câștigă duelul cu Lorena Puja și înscrie cu un șut plasat de la circa 16 metri în dreapta portarului Florina Cosma. Min 60 (2-1) băimărencele beneficiază de un aut de pe partea dreaptă, balonul ajunge la căpitanul de echipă Alexandra Buftea, care pivotează pe lângă Alexandra Sfârlea și din 15 metri plasează balonul în stânga goalkeeperului alba-iulian. Min 81 (2-2) Iulia Șova pornește de la centru terenului, evitând offsaid-ul, inițiază o cursă de circa 35 de metri pe flancul drept, pasează în axul central la Maria Baciu care nu face altceva decât să îndeplinească o simplă formalitate acea de a restabili egalitatea Min 85 (2-3) cu cinci minute înainte de final vârful de atac al formației oaspete, Diandra Jean, înscrie din zona centrală a careului de la circa 10 metri, stabilind scorul final.