C.S. Minaur se impune la zece goluri în primul meci din EHF European Cup

3 minute de citit
- Publicitate -
După o pauză de 71 de zile, echipa masculină de handbal a Clubului Sportiv Minaur Baia Mare a revenit în circuitul european cu un meci din prima manșă a optimilor de finală a E.H.F. European League, susținut pe propriul teren în compania formației Rukometni Klub Vogosca (Bosnia Herțegovina).
Susținuți din tribune de un public frenetic, băieții noștri reușesc încă din startul partidei să se instaleze la cârma jocului, scorul după primele opt minute de joc indicând un avans de trei goluri 5-2. Odată cu trecerea timpului ecartul Minaurului este unul tot mai confortabil. Cea mai mare diferență consemnată în prima repriză avea să fie de nouă goluri, 15-6 minutul 22, iar după primele 30 de minute de joc s-a intrat la cabine cu un avantaj al Minaurului de șapte goluri, 18-11.
Fără aportul a cinci jucători formația antrenată de Senad Skopljak – Enid Tahirovic și-a arătat limitele atât din punct de vedere al valorii individuale cât și cea a grupului, bosniacii în actul secund mai tot timpul conduși la o diferență de 10-11 goluri.
La final băieții lui Alexandru Sabou – Mihai Bușecan – Ionuț Irimuș s-au impus la o diferență de zece goluri 36-26, scor de la care vor aborda cu mult mai mult calm returul din Bosnia Herțegovina programat pentru ziua de duminică, 18 februarie, de la aceeași oră 18.00.
C.S. Minaur Baia Mare: Anton Terekhov (18 intervenții), Hayder Al Khafadji (3 intervenții) – Artem Kozakevych (4 goluri), Mollino Anderson Da Silva (4), Robert Nagy (2), Viorel Fotache (2), Gabriel Cumpănici (4), Milan Kotrc (7), Tudor Botea (5), Erik Pop (2), Stevan Vujovic (2), Tomas Cip (3), Ovidiu Ardelean, Remus Antonio Chiș, Vlad Andrei Pop
Antrenori: Alexandru Gheorghe Sabou, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș
Rukometni Klub Vogosca: Bekir Cordalija (4 intervenții), Kenan Mutapcic (4 intervenții), Stefan Trapara – Emir Omanovic, Serif Barakovic (4 goluri), Mahir Buric 3 goluri), Kemir Semic (5), Ermin Ombasa (5), Muhamed Zulfic, Kerim Cabaravdic (3), Haris Djapo (2), Medin Sestan (2), Faris Rujanac (1), Ismar Tahirovic (1), nedim Kadric
Antrenori: Senad Skopljak, Enid Tahirovic.