C.S. Minaur se impune în amicalul cu Oașul Negrești Oaș

3 minute de citit
- Publicitate -
Noul stadion cu suprafață sintetică din incinta Colegiului Tehnic “Aurel Vlaicu” a găzduit în cursul amiezii de astăzi amicalul dintre divizionara C, Clubul Sportiv Minaur Baia Mare și liderul ligii a patra din Satu Mare, C.S. Oașul Negrești Oaș.
Prima acțiune ofensivă a Minaurului consemnată în secunda 43 avea să aducă și golul de 1-0, gol Bogdan Pop. Bine așezată în teren, cu o apărare robustă, o linie de mijloc anticipativă și participă la joc dar și un atac în mare vervă, trupa lui Ciprian Danciu reușește până la pauză să mai înscrie de două ori, prin cei doi mijlocași Cătălin Ștefănescu (minutul 18) respectiv Raul Vitan (minutul 30).
Până la pauză oaspeții conduși de pe banca de rezerve de fostul jucător al Băii Mari, Vasile Pop reușesc să reducă din diferență prin Bogdan Bușică (fostul mijlocaș dreapta al fostei divizionare C, Progresul Șomcuta Mare).
Menținând și după pauză aceiași partitură tehnico-tactică ofensivă, C.S. Minaur Baia Mare reușește până la final alte patru goluri, punctând prin cei doi jucători ai compartimentului median: Ivan Urvanțev (minutul 55) și Denis Matei (minutul 57), în speță de cei doi atacanți Paul Batin (minutul 71) și Adrian Șter (minutul 79). Acest 7-1 (3-1) reușit cu C.S. Oașul Negrești Oaș vine să întregească seria rezultatelor bune din amicalele acestei ierni; 2-2 (1-1) cu C.S.M. Olimpia Satu Mare, 0-0 cu C.S.M. Sighetu Marmației și 5-1 (3-1) cu C.S. Progresul Șomcuta Mare.
Până la reluarea returului de campionat preconizat pentru data de 9 martie, team-managerul Florin Achim a perfectat pentru echipa noastră alte două amicale, ambele în deplasare: marți, 20 februarie, cu prim divizionara A, C.S. Universitatea Cluj urmată pe 2 martie de jocul cu C.S.M. Satu Mare.
Cu trei săptămâni înaintea reluării campionatului sub comanda antrenorului Ciprian Danciu și a noului team manager Florin Achim s-a reușit aducerea unor jucători precum fundașii Balasz Csiszer (A.F.K. Csikszereda Miercurea Ciuc), Darius Mureșan (Minerul Ocna Dej), Răzvan Lazăr (C.S.M. Olimpia Satu Mare), Răzvan Tincu (Politehnica Iași), cei doi mijlocași Raphael Stănescu (C.S.M. Slatina) și Raul Vitan (Minerul Ocna Dej), precum și atacanții Adrian Șter (C.S.M. Olimpia Satu Mare) și Paul Batin (C.S.M. Victoria Carei).