C.S. Minaur Baia Mare se impune la zece goluri în fața lui Dinamo Pancevo

3 minute de citit
- Publicitate -
În cursul acestei seri, echipa masculină de handbal a Clubului Sportiv Minaur Baia Mare și-a continuat periplul european cu meciul tur din turul III al EHF European Cup, jucat împotriva formației sârbe Dinamo Pancevo.
Fără a se pune vreun moment problema învingătoarei, trupa lui Alexandru Sabou, extrem de disciplinată tehnico-tactic, a reușit să se impună la o diferență de zece goluri 33-23 (16-11), rezultat care în mod normal nu mai poate fi remontat de vecinii noștri de peste Dunăre, formația sârbă fiind una organizată ca joc însă cu anumite limite la nivel individual. Exceptând minutul 17 când oaspeții au reușit să vină la doar un gol diferență 9-8, C.S. Minaur Baia Mare a reușit după primele zece minute de joc să conducă la o diferență de patru goluri, 6-2. În minutul 20 ecartul s-a redus la două goluri, 11-9 însă băimărenii au intrat la cabine cu un avantaj de cinci goluri 16-11. În minutul 40 tabela indica 22-16, iar cu zece minute înainte de final diferența era de opt goluri 26-18.
La finalul timpului regulamentar de joc tabela avea să consemneze o victorie clară la zece goluri 33-23.
Meciul retur programat pentru ziua de sâmbătă 2 decembrie la Pancevo va fi oficiat de croații Ante Mikelic – Petar Paradina, în timp ce observator E.H.F. va fi prezent Kenan Gokmen din Turcia. Până atunci însă Clubul Sportiv Minaur Baia Mare va juca marți 28 noiembrie începând cu ora 18.00 pe propriul teren meciul din ultima rundă a turului, etapa 13 contra ocupantei locului 11 Sport Club Municipal Politehnica Timișoara.
C.S. Minaur Baia Mare: Gabriel Cumpănici (10 goluri), Milan Kotrc, Tudor Botea (3), Tomas Cip (3), Nikola Ivanovic (3), Robert Nagy (2), Anderson Da Silva Mollino (2), Erik Leonard Pop (1), Viorel Fotache (1)
Antrenori: Alexandru Gheorghe Sabou, Iulian Alexandru, Mihai Ionuț Bușecan, Ionuț Irimuș
Dinamo Pancevo: Velijko Cabrilo (5 goluri), Marko Perovic (4), Stefan Ilic (3), Ilija Bogdanovic (2), Vuk Novakovic (2), Milos Kostadinovic (2), Milos Grozdanic (2), Radovan Ostojic (1), Wael Trabelsi (1), Nikola Jezdimirovic (1)
Antrenori: Dragan Markovic, Ivan Distol
Arbitri: Giorgios Panayides (Cipru), Marios Andreou (Cipru)
Observator E.H.F.Stepan Partemian (Grecia)