C.S. Minaur Baia Mare remizează în primul amical al iernii

3 minute de citit
- Publicitate -
Noul stadion (cu suprafață sintetică) din incinta Colegiului “Aurel Vlaicu” a găzduit sâmbătă, primul amical al divizionarei C, Clubul Sportiv Minaur Baia Mare.
Băieții lui Ciprian Danciu au primit replica formației C.S.M. Olimpia Satu Mare (ocupantă a locului secund în seria a zecea) într-un meci încheiat nedecis 2-2, după ce la finalul primului mitan tabela indica 1-1. Băieții noștri au deschis repede scorul prin David Simion (minutul 11) cel ce a finalizat o centrare venită de pe flancul stâng de la Ștefănescu.
Sătmărenii vor egala în minutul 23 din lovitură de la 11 metri transformată de căpitanul formației Ervin Zsiga. În ultimele 10 minute din actul secund ambele formații vor mai puncta câte o dată. Mai întâi formația sătmăreană prin Adrian Bura minutul 80, C.S. Minaur Baia Mare egalând cu două minute înainte de final prin Raphael Stănescu după o centrare venită de pe dreapta de la fostul divizionar A, Paul Batin.
Până la această dată conducerea Clubului Sportiv Minaur Baia Mare are perfectate încă patru jocuri amicale; acasă cu Progresul Șomcuta Mare (9 februarie), Oașul Negrești (17 februarie), Minerul Ocna Dej (21 februarie), singura deplasare fiind cea de la Vișeu de pe data de (14 februarie) cu C.S.M. Sighetu Marmației.
La finalul primei decade a lunii martie, C.S. Minaur Baia Mare va susține ultimele trei partide din actualul sezon regulat primind pe data de 9 martie vizita liderului Sport Club Municipal Zalău.
O săptămână mai târziu băieții noștri vor juca în deplasare la ocupanta locului patru A.C.S.C. Crișul Sântandrei, urmând să încheie sezonul regulat cu un joc pe propriul teren în dauna ocupantei locului opt C.S. Sănătatea Servicii Publice Cluj.
C.S. Minaur Baia Mare – C.S.M. Olimpia Satu Mare 2-2 (1-1)
Stadionul sintetic Colegiul “Aurel Vlaicu” Baia Mare
Marcatori: David Simion (11), Raphael Stănescu (88) / Ervin Zsiga (23-11m), Adrian Bura (80)
Arbitrii: Cristian Codrea, Daniel Lar, Cristian Mureșan (Baia Mare)
C.S.Minaur Baia Mare: Emanuel Breban – Laurențiu Achim, Raul Gherman, Răzvan Lazăr, Darius Mureșan – Valerii Macrițchi, David Simion-cpt, Cătălin Ștefănescu, Balazs Csiszer – Mario Leș, Brian Lemac
C.S. Minaur Baia Mare (repriza II): Raul Băilă, Balazs Dombradi – Daniel Stoian, Darius Gherman, Paul Batin, Adrian Șter, Marius Potcoavă, Ivan Urvanțev, Tiberiu Serediuc, Alexandru Câmpan, Denis Matei, Raphael Stănescu
Antrenori: Ciprian Danciu, Ciprian Duruș, Alin Bota
C.S.M. Olimpia Satu Mare: Paul Todoran – Bala, Florin Mureșan, Burdeț, Cătălin Oanea – Adrian Micaș, Tudor Lucaci – Denis Emanuel Lazăr, Evin Zsiga-cpt, Viorel Chinde – Zanfir
C.S.M. Olimpia Satu Mare (repriza II): Rareș Daniel Oșan – Apoi, Prodan, Negru, Paul Copaci, Nandor Pop, Adrian Bura, Kolozsi, Sofian, Ferenți, Zbona
Antrenor: Cosmin Iuhas