C.S. Minaur Baia Mare încheie play-out-ul fără înfrângere

6 minute de citit
- Publicitate -
Salvate matematic de la retrogradare, încă dinainte cu două etape, în cazul echipei C.S. Minaur Baia Mare în speță cu o etapă în cazul celor de la Sănătatea Cluj, jocul din ultima etapă stagională avea să conteze doar la capitolul palmaresului direct, “virușii verzi” fiind deciși cel puțin în primele 45 de minute să forțeze prima victorie din meciurile directe ale acestei stagiuni, după cele două eșecuri identice 0-2 din sezonul regulat plus acel 1-3 din turul play-out-ului.
Dacă până la pauză pe faza ofensivă, C.S. Minaur Baia Mare aproape că nu a contat, clujenii trecându-și în cont nu mai puțin de nouă ocazii de gol, plus reușita din minutul 38 a tânărului atacant adus pe filiera C.F.R.Cluj din Burkina Faso, Junior Mohamed Abdoul Diomande, după pauză odată cu introducerea lui Denis Matei, Balazs Csiszser și Tiberiu Serediuc, lucrurile aveau să se schimbe radical.
Mai întâi a venit reușita lui Raphael Stănescu din minutul 66 (cel care a încheiat această ediție de campionat cu o zestre de 5 goluri, marcate pentru C.S. Minaur Baia Mare), urmată la un interval de doar șase minute de golul de 2-1 reușit de “vârful de lance” Paul Batin (care de asemenea încheie campionatul cu 6 reușite pentru C.S.M. Victoria Carei plus alte 5 pentru galben-albaștri). Soarta jocului avea să fie decisă de “golazzo” lui Raul Vitan cel care în minutul 85 și-a trecut în cont al patrulea gol stagional.
În cele din urmă rămâne satisfacția unei victorii muncite în fața unui adversar care în întreg campionatul a suferit enorm în repriza a doua, plus o clasare la final de campionat pe un acceptabil loc trei în play-out la o distanță de doar două puncte de C.S.M. Victoria Carei și Lotus Băile Felix dar și cu un ecart de șase puncte față de Sănătatea Cluj respectiv Fotbal Club Olimpia Satu Mare.
C.S. Minaur Baia Mare – Clubul Sportiv Sănătatea Servicii Publice Cluj 3-1 (0-1)
Divizia C Seria 10 Etapa 10 play-out
Sâmbătă 25 mai 2024 ora 18.00
Arbitrii: Vladimir Andrei Nagy (Măhăceni – județul Alba), Costel Adrian Prodan (Cisnădie), Bogdan Ștefan Vasile (Sibiu)
Observator de arbitrii: Ștefan Szilaghi (Satu Mare)
Delegat de joc: Ioan Orosfoian (Târgu Mureș)
Marcatori: Raphael Stănescu (66), Paul Batin (72), Raul Vitan (85) / Junior Mohamed Abdoul Diomande (38)
Cartonaș galben: Ciprian Danciu (83)
C.S.Minaur Baia Mare: 77.Emanuel Breban – 97.Laurențiu Achim, 5.Răzvan Tincu (70.Tiberiu Serediuc `46), 22.Darius Mureșan, 27.David Simion-cpt – 21.Marius Potcoavă (99.Balazs Csizser `46), 30.Bogdan Pop (8.Denis Matei `46), 19.Raul Vitan, 11.Raphael Stănescu – 29.Paul Batin (17.Adrian Șter `77), 36.Calvin Cândea (47.Andrei Orosz `57)
Rezerve neutilizate: 1.Denis Recean, 3.Răzvan Lazăr, 6.David Mihali Bud, 23.Cătălin Ștefănescu
Antrenori: Ciprian Danciu, Ciprian Duruș
C.S.Sănătatea Cluj: 12.Claudiu Chindriș-cpt – 18.Andrei Ștefan (14.Alexis Paul `90), 96.Denis Paul, 5.Damian Cimpoeșu (6.Cătălin Mureșan `74), 3.Răzvan Stretea – 7.Andrei Dioszeghi, 10.Darius Vescan, 8.Raul Saroși, 94.Casian Cîmpean (17.Moses Yuh `82) – 23.Junior Mohamed Abdoul Diomande (55.Aurelian Ghișa `90), 21.Dorin Goga
Rezerve neutilizate: 1.Mircea Ceaca, 22.Cristian Varo, 20.Darius Hîrceagă, 19.Cosmin Tilincă, 45.Samuel Obeng
Antrenor: Mircea Feșnic
Filmul meciului:
Min 9 Raul Saroși trimite de la circa 18 metri un balon care nimerește stâlpul din dreapta porții lui
Min 10 Darius Vescan expediază o torpilă de la circa 25 de metri balonul trecând de puțin pe lângă buturile lui Breban
Min 12 Vescan șutează din interiorul suprafeței careului de 16 metri însă Breban este atent și respinge în corner
Min 26 virușii verzi beneficiază de un corner de pe flancul stâng finalizat de Andrei Ștefan cu o lovitură de cap respinsă cu greu de Breban în corner
Min 28 Raul Saroși primește în axul central un balon pe care din 16 metri îl trimite milimetric de buturile goalkeeperului băimărean
Min 37 Casian Cîmpean pătrunde pe flancul stâng centrează în gura porții însă fostul divizionar A, Dorin Goga trimite lamentabil din doar 4 metri
Min 38 (0-1) Andrei Dioszeghi centrează pe jos de pe partea stângă și Mohamed Diomande jucător adus din Burkina Faso din 6 metri înscrie cu un șut plasat
Min 39 Darius Mureșan șutează din afara careului balonul trecând pe lângă stâlpul din stânga porții lui Chindriș
Min 45 angajat în suprafața de pedeapsă Mohamed Diomande irosește o nouă ocazie a “virușilor verzi”
Min 66 (1-1) Raphael Stănescu restabilește egalitatea cu un șut expediat din 16 metri
Min 70 Mohamed Diomande este găsit cu un balon în colțul careului de 6 metri însă irosește o bună oportunitatea de a-și aduce echipa în avantaj
Min 72 (2-1) Raphael Stănescu pătrunde decis pe flancul drept, centrează în fața porții, portarul clujenilor respinge în față de unde Paul Batin reia plasat
Min 79 Adrian Șter pornește într-o cursă solitară pe flancul drept, pasează în axul central la Raphael Stănescu cel care din 12 metri îl i-a la țintă pe goalkeeperul oaspeților
Min 85 (3-1) Raul Vitan reușește un golazzo trimițând balonul din marginea suprafeței de pedeapsă sub transversală la colțul lung