ACS Fotbal Feminin Baia Mare – ACS Roma Florin Pădurean Timișoara 8-0

3 minute de citit
- Publicitate -

Venind după măcelul de la Gherla de săptămâna trecută atunci când „domnițele râului” au fost călcate în picioare atât la propriu cât și la figurat, duelul cu ultima clasată avea să confirme încă o dată evoluțiile bune de pe teren propriu ale fetelor noastre.

Cu o așezare în teren ireproșabilă, un apetit ofensiv deosebit și o încredere a execuțiilor din afara suprafeței de pedeapsă, elevele lui Daniel Lupuți reușeșc încă din minutul 5 să se instaleze la conducerea jocului, grație reușitei mijlocașului de bandă Georgiana Marița (cea care din prea mult entuziasm în minutul 19 avea să părăsească terenul ca urmare a unei posibile entorse sau rupturi musculare).

Deși conduse bănățencele nu reușesc să își creeze nici o ocazie reală de poartă, palidele și rarele acțiuni ofensive fiind stopate la 20 de metri de buturile goalkeeperului băimărean. Întețind forcingul, fetele noastre reușesc să puncteze până la pauză de încă patru ori, prin dubla mijlocașului central Alexandra Buftea (minutele 29 și 42) cea a colegei de compartiment Diana Butuza (minutul 33) respectiv vârful retras Andreea Gulin (minutul 44). Oaspetele nu vor conta în economia partidei nici după pauză, băimărencele reușind să mai înscrie de trei ori, de două ori în debutul părții secunde, prin fundașul dreapta Larisa Olar (din lovitură de pedeapsă minutul 51) și fundașul central Camelia Daneliuc (minutul 56), scorul final fiind stabilit pe final de partidă de mijlocașul stânga Anamara Samok (minutul 84).

Finalul de an se anunță unul extrem de interesant pentru formația băimăreană, cea care până pe data de 19 noiembrie va juca ultimele trei etape din tur, în deplasare la ocupanta locului doi Politehnica 2 Timișoara, acasă cu A.F.C.Hermannstadt (poziția a patra) și afară cu Asociația Athletic C.S.United Bihor (locul șapte în clasamentul intermediar).

ACS Fotbal Feminin Baia Mare – ACS Roma Florin Pădurean Timișoara 8-0 (5-0)

Fotbal Feminin Liga a-II-a Etapa 6 Stadion. Viorel Mateianu Baia Mare Arbitrii: Krisztina Szabo (Crișeni – Sălaj), Alexandru Turian (Zalău), Adrian Ioan Iancău (Zalău) Marcatoare: Georgiana Marița (5), Alexandra Buftea (29, 42), Diana Butuza (33), Andreea Gulin (44), Larisa Olar (51-11m), Camelia Daneliuc (56), Anamaria Samok (84)

A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare: 1.Florina Cosma (Amelia Dumitraș 60) – 3.Lorena Puja, 18.Camelia Daneliuc, 20.Cristina Rus, 14.Larisa Olar – 9.Alexandra Buftea-cpt, 6.Diana Butuza – 15.Anamaria Samok, 8.Andreea Gulin, 11.Georgiana Marița (10.Cristina Maroșan 19) – 7.Georgiana Pâtcă (16.Daria Asuăjan `60) Antrenor: Daniel Lupuți

A.C.S.Roma Florin Pădurean Timișoara: 77.Roxana Rotaru – 7.Denisa Crișan, 5.Gabriela Cernăuțean, 11.Patricia Cadar, 6.Bianca Radu – 13.Loredana Cosma, 27.Teodora Tîrtea-cpt, 9.Alina Remzing, 29.Claudia Schein – 10.Andra Vidican, 15.Ana Maria Cora Antrenor: Florin Pădurean