Știința Explorări părăsește Cupa României din primul tur

1 minute de citit
- Publicitate -

Sala Polivalentă Lascăr Pană a găzduit în această după-amiază meciul retur de volei din cadrul primului tur al Cupei României, dintre Clubul Sportiv Știința Explorări Baia Mare și CS Rapid București. Cum în tur voleibaliștii bucureșteni s-au impus cu scorul de 3-1, pentru studenții băimăreni misiunea calificării nu era una tocmai facilă.

Speranțele băieților noștri aveau să se spulbere după circa 20 de minute atunci când rapidiștii reușeșc să închidă tabela primului set cu un avantaj de nouă puncte 16-25.

Setul doi este controlat în totalitate tot de oaspeți care se desprind la doi, închizând setul cu un 14-25. Nici în setul trei lucrurile nu au stat mai bine pentru elevii lui Marius Botea – Sorin Pop care doar pe final de set reușesc să se apropie pe tabela de marcaj, tabela care va fi închisă la 0-3 pe set 21-25.

Peste doar trei zile, cele două formații se vor reîntâlni în capitală, în Sala Giulești, într-un meci din campionatul intern.