CS Minaur Baia Mare, al patrulea eșec stagional

5 minute de citit
- Publicitate -

Cu doar o singură victorie și un egal ambele consemnate pe propriul teren, CS Minaur Baia Mare avea nevoie de o victorie care să o mențină în plutonul echipelor din zona mediană a clasamentului, într-un duel cu vecina de clasament CS Minerul Ocna Dej (formație antrenată de fostul jucător al Băii Mari din anii 1993-1999 și 2009-2011 Dănuț Șomcherechi).

Cu o evoluție mult sub așteptări, trupa lui Ciprian Danciu a reușit să țină piept adversarului doar până la pauză, exprimarea din teren al ambelor formații fiind una reflectată de tabela de marcaj care la pauză indica 0-0. La pauză Dănuț Șomcherechi fost divizionar A, la FC.Argeș Pitești, Oțelul Galați sau Universitatea Cluj recurge la trei modificări în primul unsprezece, schimbări care aveau să clarifice în doar o jumătate de oră de joc soarta partidei.

Trecut în spatele celor două vârfuri, Bogdan Pop își trece în cont o dublă (minutele 49 și 67) golurile doi și patru purtând semnăturile celor doi jucători de acum consacrați Ștefan Visic (minutul 54) respectiv Florin Dan (minutul 79).

Misiunea băieților noștri rămâne la fel de delicată în condițiile în care etapa viitoare C.S.Minaur Baia Mare va evolua pe terenul liderul Sport Club Municipal Zalău. Clubul Sportiv Minaur Baia Mare – Clubul Sportiv Minerul 1947 Ocna Dej 0-4 (0-0) Divizia C Seria 10 Etapa 6 Vineri 29 septembrie 2023 ora 17.00 Arbitrii: Cosmin Apetrei (Roznov – județul Neamț), Damian Antal (Bacău), Ionuț Răzvan Andrei (Piatra Neamț) Observator arbitrii: Sergiu Neichi (Satu Mare) Delegat de joc: Tiberiu Gabor (Reghin – județul Mureș) Marcatori: Bogdan Pop (49, 67), Ștefan Visic (54), Florin Dan (79) Cartonașe galbene: Fedor Buciuta (90) / Blessing Boateng (23), Raul Vitan (65)

CS Minaur Baia Mare

29.Emanuel Breban – 36.Ionuț Ilieș, 28.Daniel Stoian, 4.Raul Gherman-cpt, 21.Marius Potcoavă – 64.Cristian Raicu (88.Alexandru Câmpan 57), 8.Denis Matei, 13.Valeri Macrițchi (72.Erik Piroska 37), 23.Cătălin Ștefănescu (11.Fedor Buciuta 72) – 9.Brian Lemac (26.Bogdan Jeler 57), 7.Darius Gherman (15.Mario Leș `72) Rezerve neutilizate: 77.Raul Băilă, 5.Ionuț Pisuc, 97.Laurențiu Achim, 16.Bogdan Burcea Antrenor: Ciprian Danciu

CS Minerul 1947 Ocna Dej

26.Patric Toderean – 11.Mihai Maxim, 4.Mihai Onicaș-cpt, 5.David Milchiș, 23.Darius Mureșan (10.Raul Vitan 46) – 25.Raul Cristea, 20.Blessing Boateng (15.Sebastian Bențan 46), 7.Dan Câmpean, 6.Bogdan Pop (18.Alexandru Papp 72) – 24.Emmanuel Dogbey (17.Florin Dan 46), 12.Ștefan Visic (9.Rareș Babiciu `60) Rezerve neutilizate: 95.Bogdan Moga, 21.Emanuel Șanta Antrenori: Dănuț Șomcherechi, Sabin Coc, Ionuț Bal

Filmul meciului:

Min 28 Bogdan Pop șut puternic de la 30 de metri din zonă central în stânga lui Băilă care se întrebuințează serios pentru a respinge balonul în corner Min 34 Cătălin Ștefănescu recepționează un balon la circa 18 metri lateral dreapta de buturile formației adverse, șutează însă balonul se încăpățânează să intre în poartă Min 42 Marius Potcoavă șutează de la circa 25 de metri ușor lateral stânga, milimetric de stâlpul din dreapta porții formației dejene Min 45 Bogdan Pop centrează de pe flancul stâng până la Ștefan Visic care din cădere din 6 metri trimite imprecis peste buturile formației băimărene Min 49 (0-1) oaspeții beneficiază de un corner de pe flancul drept, balonul ajunge din deviere la Bogdan Pop care din doar 7 metri înscrie plasat sub transversală Min 54 (0-2) Bogdan Visic dublează avantajul dejenilor cu un șut plasat expediat în stânga lui Emanuel Breban Min 66 Raul Gherman recepționează un balon pe flancul drept și șutează din interiorul careului la colțul lung însă balonul nu cadrează spațiul porții Min 67 (0-3) Bogdan Pop scăpat singur cu Breban ridică scorul la 0-3 Min 78 Bogdan Jeler scapă pe un contraatac pe partea dreaptă, pasează în centru la Erik Piroska care din 18 metri nu cadrează spațiul porții dejene Min 79 (0-4) Florin Dan primește în suprafața de pedeapsă, și din 7 metri înscrie cu călcâiul.