15 medalii la Cluj West Open 2023 pentru orientariştii maramureşeni

3 minute de citit
- Publicitate -
Duminică, 17 septembrie, s-a încheiat Cluj West Open 2023 plus cea de-a XXI-a ediție a Trofeului Florești la orientare în alergare, competiție la care au luat startul sportivi de la 22 de cluburi de profil din țară, dintre care cinci reprezentând județul Maramureș: C.S. Maratin Rivulus Dominarum Baia Mare, C.S. Nord Baia Mare, Garage Racing Baia Mare respectiv Clubul Sportiv Școlar Baia Sprie și Clubul Sportiv Spria Baia Sprie.
În ambele zile, competiția aflată sub egida Federației Române de Orientare în parteneriat cu Direcția pentru Sport a Județului Cluj, Asociația Județeană de Orientare Cluj și C.S.O. Dudu Florești s-a axat doar spre probe de medie distanță timpii realizați în cele două etape ale Cluj West Open 2023 contând și pentru Trofeul Florești.
La final orientariștii Clubului Sportiv Școlar Baia Sprie s-au încununat cu un număr de 8 medalii (3 de aur – 3 de argint și 2 de bronz), Clubul Sportiv Maratin Rivulus Dominarum Baia Mare a obținut 4 medalii (3 de aur și 1 de argint), în timp ce celelalte trei cluburi maramureșene au obținut câte o medalie; Clubul Sportiv Nord Baia Mare (1 aur), Clubul Sportiv Spria Baia Sprie (1 medalie de argint) iar Clubul Sportiv Garage Racing Baia Mare (1 medalie de bronz).
Locul 1:
F 18 ani: Alexandra Sălăjan – C.S.S. Baia Sprie (97:25)
F 21 ani: Ioana Pop – Clubul Sportiv Maratin Rivulus Dominarum Baia Mare (88:44)
F 55 ani: Ilieana Laza – C.S.S. Baia Sprie (70:20)
M 12 ani: Luca Pop – C.S.S. Baia Sprie (41:52)
M 16 ani: Emanuel Petruș – Clubul Sportiv Maratin Rivulus Dominarum (74:09)
M 50 ani: Grigor Costan – Clubul Sportiv Nord Baia Mare (88:03)
Open: Miron Vasile Pop – Clubul Sportiv Maratin Rivulus Dominarum Baia Mare (47:02)
Locul 2:
F 16 ani: Bianca Avram – C.S.S. Baia Sprie (62:31)
F 18 ani: Alessia Malanca – C.S.S. Baia Sprie (114:43)
M 10 ani: Amza Cătuna – C.S.S. Baia Sprie (31:05)
M 21 ani: Relu Tamaș – Clubul Sportiv Spria Baia Sprie (84:16)
Locul 3:
F 12 ani: Cosmina Tiodar – C.S.S. Baia Sprie (52:11)
F 21 ani: Maria Pop – Clubul Sportiv Maratin Rivulus Dominarum Baia Mare (103:58)
M 14 ani: Răzvan Rognean – C.S.S. Baia Sprie (61:17)
M 21 ani: Zoltan Toth – Clubul Sportiv Garage Racing Baia Mare (90:09)