Handbal masculin: Trei puncte importante pentru CS Minaur înaintea derby-ului cu Steaua

4 minute de citit
- Publicitate -

Luni, 9 septembrie, Sala Polivalentă din Odorheiu Secuiesc a fost gazda partidei dintre CSM din localitate și CS Minaur, din cadrul etapei a doua din Liga Zimbrilor. Așa cum ne și așteptam, Minaur s-a impus, chiar dacă jocul nu a fost unul dintre cele mai grozave, succesul fiind conturat în primele 20 de minute din partea a doua a jocului, atunci când apărarea a funționat bine, portarul Terekhov a scos câteva mingi și am marcat constant.

CSM Odorhei s-a agățat de orice se putea agăța, spre lauda ei, reușind să conducă de mai multe ori în prima parte. Interul Petru Loic a fost principalul marcator, cu 6 reușite, dar acesta a fost anihilat după pauză, nereușind niciun gol.

Până la urmă, cele trei puncte sunt extrem de importante și ne ajută să urcăm pe poziția a patra în clasament, cu maximum de puncte. Fără îndoială, nu acum trebuie ca Minaur să fie în maximum de formă, pentru că urmează destule meciuri grele în următoarele săptămâni și sperăm să creștem de la meci la meci.

CSM Odorheiu Secuiesc – CS Minaur Baia Mare: 25-27 (15-16)

• Sala Polivalentă din Odorheiu Secuiesc; cca 900 spectatori
  • Arbitri: Constantin Bălan (Iași) – Ionuț Savin (Vaslui).
  • Observator: Gheorghe Bejinariu (Pitești)
  • Aruncări de la 7 m: 5-4 (transformate: 4-4; a ratat Putnoky).
  • Minute de eliminare: 10-6 (Szasz, Dedu, Talas, Păunescu, antrenorul Șipoș / Kozakevych, Burzak, L. Sabou)

Odorheiu Secuiesc:

Ivan Eres (8 intervenții), Ludovic Varo (2 intervenții) – Balazs Tornai, Elod Szas 1, Vladyslav Zalevskyi (2), Aron Dedu 1, Elmer Huba Talas 1, Pavel Loic 6, Alin Roșu, Tamas Katona 3 (unul din 7m), Feliciano Nunes Couveiro 2, Attila Komporaly 2, Barna Menyhart, Bogdan Marian Păunescu 1, Hunor Csibi 2, Szabolcs Putnoky 4 (3 din 7m). Antrenori: Lorant Șipoș, Mozes Barna Palatka

Minaur Baia Mare:

Hayder Al-Khafadji (3 intervenți), Barna Buzogany (o intervenție), Anton Terekhov (8 intervenții, a apărat și un 7m) – Artem Kozakevych 8 (4 din 7m), Tudor Botea 6, Milan Kotrc 3, Marcus Dahlin 2, Erik Leonard Pop 2, Anderson Mollino da Silva 2, Stefan Vujic 1, Stevan Vujovic 1, Robert Nagy 1, Lucas Sabou 1, Ivan Burzak, Viorel Fotache.

3. sACS HC Buzău – 6p (58-47) – 2
  4. Minaur Baia Mare – 6p (58-54) – 2
  5. CSM Vaslui – 6p (54-52) – 2
  6. CSU Suceava – 3p (66-66) – 2
  7. CSM București – 3p (57-57) – 2
  8. Poli Timișoara – 3p (47-50) – 2
  9. CSM Constanța – 3p (58-62) – 2
  10. Steaua București – 0p (67-72) – 2
  11. CSM Focșani – 0p (45-51) – 2
  12. CSM Bacău – 0p (57-63) – 2