Fotbal: Minaur Baia Mare – Victoria Carei 1-1 (0-0)

5 minute de citit
- Publicitate -

Scăpați (matematic) de grija retrogradării, Minaur Baia Mare avea să abordeze penultimul meci stagional de pe teren propriu cu foarte mult calm, preferând un joc de construcție pe benzi cu angajarea celor două vârfuri, Paul Batin și Calvin Cândea.

Cu patru noutăți în primul 11 față de etapa precedentă de la Satu Mare; Balazs Dombradi, Marius Potcoavă, Ivan Urvanțev sau Andrei Orosz, băieții lui Ciprian Danciu au controlat mare parte din meci, un joc în care lipsa mizei a contribuit pe alocuri la jocul apatic al ambelor combatante.

Dând credit celor trei tineri din formula de start; Laurențiu Achim și Calvin Cândea (ambii proveniți din propria pepinieră și aflați sub bagheta fostei glorii Ioan Tătăran) plus Andrei Orosz un produs crescut de Dănuț Sabou, Minaur Baia Mare reușește în primul mitan să își creeze trei oportunități de a înscrie, Raphael Stănescu (minutul 4), Ivan Urvanțev (minutul 6) sau Marius Potcoavă (minutul 32) fiind foarte aproape de a aduce liniștea pe tabela de marcaj.

La fel de adevărat este și faptul că la rândul lor oaspeții puteau înscrie la execuțiile lui Kevin Barth, minutul 9,sau cea a lui Raul Haiduc (minutul 18), scorul la finele primei reprize rămânând însă nedecis 0-0.

Cele trei modificări survenite la pauză, o aduc pe Minaur Baia Mare în situația de a deschide scorul, Tiberiu Serediuc (minutul 48) fiind bijutierul unei fine execuții reușite din colțul suprafeței de pedeapsă advers.

Paul Batin (minutul 73) și Darius Gherman (minutul 75) pot închite definitiv tabela de marcaj însă contrar cursului jocului oaspeții reușesc să plece de la Baia Mare cu un nesperat punct adus de tânărul atacant Andrei Denis Hosu (minutul 80).

Având asigurată o zestre de 32 de puncte în clasament plus cele trei din runda viitoare, cea cu defuncta Minerul Ocna Dej, Minerul Baia Mare va încheia peste două săptămâni stagiunea cu meciul de pe teren propriu contra celor de la Sănătatea Cluj formație care va încerca la fel ca și Fotbal Club Olimpia Satu Mare să se salveze până în ultima secundă a campionatului de la retrogradare.

Minaur Baia Mare – Victoria Carei 1-1 (0-0) Divizia C Seria 10 Etapa 8 play-out

Stadionul Viorel Mateianu Baia Mare

Vineri 10 mai 2024 ora 18.00

Arbitrii: Claudiu Ștef (Târgu Mureș), Vlăduț Gașpar (Târgu Mureș), Cristian Marius Cherteș (Târgu Mureș)

Observator de arbitrii: Paul Unimătan (Zalău)

Delegat de joc: Tiberiu Gabor (Reghin)

Marcatori: Tiberiu Serediuc (48) / Andrei Denis Hosu (80)

Cartonașe galbene: Paul Batin (40), Balazs Csiszer (82) / Darius Andrei Marina (72)Andrei Hosu (75)

Minaur Baia Mare:

1.Balazs Dombradi – 21.Marius Potcoavă (22.Darius Mureșan 46), 27.David Simion-cpt, 97.Laurențiu Achim, 99.Balazs Csiszer - 10.Ivan Urvanțev (8.Denis Matei 35), 11.Raphael Stănescu, 23.Cătălin Ștefănescu (70.Tiberiu Serediuc 46), 47.Andrei Orosz (6.Ray Richard Cin 85) – 36.Calvin Cândea (7.Darius Gherman `46), 29.Paul Batin

Rezerve neutilizate: 77.Emanuel Breban, 3.Răzvan Lazăr, 17.Adrian Șter, 5.Răzvan Tincu

Antrenori: Ciprian Danciu, Ciprian Duruș

Victoria Carei:

1.Karoly Fila – 16.Eduard Mario Marina (28.Răzvan Negreanu 90), 3.Alex Tudor Negrea, 20.Dacian Vasile Dunca, 2.Adrian Iacob Ciul-cpt (88.Deniss Attila Baior 46) – 10.Darius Andrei Marina (22.Bogdan Sergiu Nyilvan`77), 25.Kevin Mark Barth (23.Janos Ervin Kinczel 77), 18.Norbert Barta (31.Ciatău Popovici 72), 15.Teodor Bârle – 9.Raul Bogdan Haiduc, 7.Andrei Denis Hosu

Rezerve neutilizate: 69.Bence Villi, 12.Erik Roland Mitrăcică, 14.David Alexandru Horvath

Antrenori: Ioan Pap Deac, Marius Botan

Filmul meciului
  • Min 4 Raphael Stănescu șutează puternic din interiorul careului, Fila reține în doi timpi.
  • Min 6 Ivan Urvanțev trimite o torpilă pe deasupra buturilor formației vizitatoare.
  • Min 8 Kevin Barth șutează de la mare distanță însă Dombradi este atent și reține fără probleme.
  • Min 18 Haiduc reia din vole un balon ce ocolește poarta lui Dombradi.
  • Min 32.Marius Potcoavă expediază o ghiulea de la circa 30 de metri, balonul trecând pe lângă stâlpul din stânga porții apărată de Fila.
  • Min 48 (1-0) Tiberiu Serediuc înscrie din colțul careului de 16 metri, speculând ieșirea neinspirată dintre buturi a lui Karoly Fila.
  • Min 73 Paul Batin șutează de la circa 23 de metri însă balonul este respins de Fila în corner.
  • Min 75 Darius Gherman din 12 metri trimite balonul în stâlpul din dreapta porții formației oaspete.
  • Min 80 (1-1) Andrei Hosu este angajat în axul central la 11 metri de poarta lui Dombradi și înscrie cu un șut plasat în stânga goalkeeperului băimărean.