Volei masculin: Știința Explorări Baia Mare vs Unirea Dej 3-0 (25-16, 25-15, 25-21)

3 minute de citit
- Publicitate -

Pornind cu avantajul propriului teren, Știința Explorări Baia Mare (scăpată matematic de grija unei nedorite retrogradări), după cele trei succese consecutive cu Universitatea Cluj, avea să debuteze în primul meci al play-out-ului pentru locurile 9-10 într-un duel cu rivala Unirea Dej (salvată la rândul ei de cele trei victorii repurtate în fața formație Universitatea Timișoara).

După un start de partidă ezitant în care dejenii au condus cu scorul de 5-1, moment în care Marius Botea a solicitat primul time-out al partidei, băieții noștri reușesc egalarea mai întâi la șase iar mai apoi la 10, 11 și 12 după care se distanțează ușor spre adjudecarea după doar 21 de minute de joc al primului set cu 25-16.

În setul doi, derulat pe parcursul tot a 21 de minute de joc, formația oaspete a reușit să mențină echilibrul doar până la 3. Din acel moment lucrurile vor intra pe un făgaș normal cu un control al jocului de partea formației băimărene care îngheață tabela la 25-15.

Cel cea avea să fie setul decisiv (jucat într-un interval de 23 de minute) avea să aparțină în totalitate studenților băimăreni, care cu excepția a două momente 2-2 și 9-9 conduc ostilitățile. După cele două time-out-uri solicitate de Ovidiu Tamaș la scorul de 15-13 respectiv 19-15, este momentul ca și Marius Botea să recurgă la acest lucru însă pe final de set la scorul de 23-21.

În cele din urmă băieții noștri închid tabela la 25-21 și astfel își adjudecă primul din cele trei posibile jocuri ce asigură locul nouă la final de campionat.

Știința Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-0 (25-16, 25-15, 25-21)

Divizia A volei masculin Play-out locurile 9-10 meciul 1

Arbitrii: Octavian Diaconiță (Piatra Neamț), Cristian Ouatu (Piatra Neamț)